Milí rodičia,
naša škola je zapojená do výchovno-vzdelávacieho programu ZELENÁ ŠKOLA. Vďaka tomuto programu sa naša škola stala jednou z 8 základných škôl z celého Slovenska, ktoré boli vybraté do projektu „Záhrada, ktorá učí“.
Cieľom projektu je naučiť pedagógov a žiakov inovatívne a holisticky využívať školský pozemok a ukázať tak praktické príklady pre trvalo udržateľný život. Počas projektu žiaci a učitelia našej školy spoločne navrhnú a zrealizujú novú prírodnú školskú záhradu. Do školskej záhrady budú osadené prírodné učebné prvky, ktoré umožnia, aby časť vyučovania prebiehala vonku.
Prvky v záhrade sa navzájom dopĺňajú a spolu tvoria harmonický celok. Záhradnými prvkami môžu byť:
Vyvýšené záhony - Umožnia nám pestovať plodiny aj na nevhodnej pôde alebo teréne. Takéto záhony sa jednoducho obrábajú a vďaka svojej výške sú praktické pre deti alebo menej pohyblivých pestovateľov (seniori, vozičkári)
Bylinkový záhon, bylinková špirála – bylinková špirála umožňuje tvorbu rozmanitých stanovíšť. Zistíme, ktoré bylinky rastú lepšie v suchu, ktoré vo vlhku, v tieni či na slnku. Vypestované bylinky majú mnohoraké zaujímavé použitie.
Kompost – aký je kolobeh živín v záhrade? Aké živočíchy žijú v pôde? Kde pestovať tekvice? Mať v školskej záhrade vlastný kompost je nielen nesmierne praktické, no kompost poskytuje aj mnoho podnetov na vzdelávanie.
Učebňa v prírode (altánok)
Učebňa v prírode bude slúžiť na rozvoj zážitkového skupinového vyučovania cudzích jazykov či výtvarnej, hudobnej a telesnej výchovy. Praktickou zážitkovou výučbou sa poznatky rýchlejšie naučia a lepšie si ich zapamätajú Plánuje sa využiť aj na kultúrne, vzdelávacie a relaxačné aktivity organizované školou pre žiakov, rodičov či verejnosť.
Pocitový chodník
Živé aj neživé prírodniny nás obklopujú všade, aj v našej záhrade. Chceli sme ale skúsiť aké pocity vyvoláva v človeku, keď sa bosý prejde po piesku, či smrekových šiškách , alebo aký chladný je kameň, či ako vie drevo zohrievať.
Náučný chodník v areáli školy, okrasné chodníky.
„Záhrada, ktorá učí“ bude prírodná školská záhrada, ktorá bude slúžiť na výučbu, rozvíjanie medzipredmetových vzťahov a zdokonaľovanie pestovateľských zručností žiakov.
Chceli by sme vás poprosiť o spoluprácu pri vzniku našej školskej záhrady a učebne v prírode(altánku).
Ak by ste nám vedeli akokoľvek pomôcť pri plánovaní a stavbe altánku alebo materiálom: budeme potrebovať: drevené dosky aspoň 2m dlhé, hlinu, štrk, piesok, betón, kamene, skaly, drevené doštičky, ktoré využijeme ako informačné tabule....
Kontaktujte Vašu triednu učiteľku.
ĎAKUJEME